Faktura z AdWords a DPH

  • Napsal uživatel Pepececka.cz dne in category AdWords.

Lidé, kteří si založili AdWords účet a začali s radostí inzerovat, bývají často překvapeni, když jim dorazí první faktura. Nenajdou na ní totiž často DPH, nebo je jim daň fakturována v neobvyklé výši.

Typy fakturačních profilů AdWords

Při zakládání účtu si můžete zvolit ze dvou typu “profilů fakturace” - na výběr máte mezi soukromým a podnikatelským účtem. Tato volba ovlivní, jak budou vypadat Vaše faktury a jak na nich bude nakládáno s DPH.

Soukromé účty

Pokud si přečtete smluvní podmínky AdWords, zjistíte, že jedna z definic soukromého účtu zní: “není používán pro komerční účely”.

Pokud by Vás zajímalo, jak vytvářet placenou inzerci a nepoužívat jí pro komerční účely, pak byste se museli zeptat někoho v Googlu. Důležité ovšem je, že při tomto nastavení se DPH odvádí za Vás, a to v irské sazbě 23%. Faktura za AdWords je totiž kvůli daňovým potřebám Googlu evropským účtům vydávána z Irska.

Znamená to, že pokud si do svého účtu se “soukromým fakturačním profilem” odešlete prostředky, Google je zdaní a připíše Vám na účet částku již bez DPH. Na faktuře se potom objeví rozúčtování daně.

Podnikatelské účty

Pokud stejně jako my nevíte, jak by šla provádět inzerce pro nekomerční účely a nechcete v nastavení lhát, pak pravděpodobně zvolíte účet podnikatelský.

V tomto případě se Google o Vaše DPH vůbec nestará. Prostředky odeslané na účet při tomto nastavení nedaní a do fakturace se připíše celá odeslaná částka, kterou lze potom kompletně využít pro inzerci.

Ani na faktuře DPH neobjevíte. Položka s DPH bude ukazovat 0% a odvod daně bude na Vás. Ano, za každou stokorunu, kterou v AdWords utratíte v podnikatelském účtu, bude potřeba počítat i s odvodem DPH českému finančnímu úřadu.

Faktura za AdWords je z Irska. Musím se stát plátcem DPH?

Do nedávné doby paltilo, že při přijetí jakékoliv služby ze zahraničí, byť v rámci EU, se automaticky stáváte plátci DPH. Teoreticky jste tak kvůli pětistovce v AdWords museli státu odvést DPH za všechny své služby, což Vás mohlo vyjít na desti- až statisíce. Naštěstí naši zákonodárci na tyto případy mysleli a podobné situaci se nyní můžete vyhnout. Můžete se stát tzv. identifikovanou osobou.

Identifikovaná osoba

Identifikovaná osoba je vlastně “částečný” plátce DPH. Stále odvádíte DPH za služby, které jste přijali ze zahraničí (např. právě AdWords), ale v rámci svých domácích obchodů jste stále považováni za neplátce DPH, pokud o to stojíte, takže Vám nehrozí obrovské odvody kvůli pár stokorunám za reklamu.

Smutný je ovšem postoj některých finančních úřadů. Je pochopitelné, že ve státní správě nemusí přenos informací fungovat rychle a pružně, ale tato novinka funguje již několik měsíců a někteří pracovníci finančních úřadů Vám při telefonickém dotazu stále odpoví, že to je “nějaká blbost, to neexistuje” (doslovná citace).

Jiná řešení

Pokud se nechcete zabývat běháním po úřadech a nastavováním svého daňového statusu, můžete využít služeb správců - většina PPC agentur Vám obvykle dokáže vyjít vstříc a řešit finanční a daňové záležitosti s Googlem sama. Pro klienta pak vydá klasickou vnitrostátní fakturu.
 

Odkazy z článku:

http://www.podnikatel.cz/clanky/identifikovane-osoby-a-docasna-moznost-zruseni-registrace-platce/

Komentáře

#7: platca wrote

Dakujem. Mame nieco take aj v SK? Identifikovanu osobu?

#8: Pepececka.cz wrote

Dobrý den,

bohužel, zdá se, že na Slovensku podobný status neexistuje.

#10: polak wrote

Děkuji, konečně někod vysvětlil, jako to funguje. Díky za užitečné informace.

#13: Petr wrote

Jenže oni mi odvádí DPH v nějaké zvláětní míře? Co to je?

Přidat komentář

Copyright © 2012 Pepececka.cz | Designed by Free CSS Templates