Placená návštěvnost se v Analytics měří jako jiný zdroj

  • Napsal uživatel Pepececka.cz dne in category Analytics.

Služba Analytics je sama o sobě poměrně inteligentní a pokud nechcete, nemusíte s ní přiliš laborovat. Bez větších zásahů dokáže úspěšně sestavit přehled zdrojů návštěvnosti, což je bezesporu jeden z nejdůležitějších. Pro správná rozhodnutí o dalším nakládání s webem je nutné vědět, odkud Vaši návštěvníci / zákazníci chodí nejčastěji a jako správce stránky musíte umět pět nejsilnějších zdrojů vyjmenvat z hlavy v jakoukoliv denní i noční hodinu.

To, že jsou Analytics inteligentní, ale neznamená, že je nemůže nic rozhodit. Existuje řada postupů, přes které se měřící kód nepřenese a Vaše výsledky nebudou dávat žádný smysl. Nebo hůř, budou dávat smysl, ale údaje nebudou pravdivé.

Často se stává, že pro daný web spustíte kampaň, ale při vyhodnocování výsledků vidíte jako jednoznačně nejsilnější zdroj návštěvnosti organické hledání, případně přímé přístupy. To je moment, kdy je potřeba zapojit selský rozum - jaká je šance, že úplně nový web, který zatím nikdo nezná, získává 3000 návštěv denně z přirozeného hledání, zatímco 3000 prokliků z kampaní se ve statistikách neprojevilo?

Tušíte správně. Ne každá přirozená návštěva musí skutečně být pravdivě reportovaná a ve skutečnosti se mohlo jednat třeba o proklik z reklamy. Analytics se nechá lehce zmást - a většinou to není vina samotné služby, ale například i programátora stránek.

Existují dva nejčastější neduhy, které vedou ke špatnému reportování zdrojů návštěvnosti.

Špatně nastavené značkování

Když na stránku přivádíéte návštěvy, můžete si naštěstí zvolit, že si zdroj návštěvnosti tzv. označkujete. Pomocí nástroje URL builder si za cílovou adresu doplníte parametry, kterým služba Analytics rozumí a které říkají například “tenhle člověk přichází z reklamy na SKliku, tak ho tak zaznamenej”. Pokud parametry vynecháte, návštěva se změří, ale Analytics nutně nemusí vědět, že šlo o návštěvu z reklamy. Měřící kód bude tedy vědět, že se návštěvník proklikl ze Seznamu (protože tato informace se nese jiným kanálem), ale nic mu již neřekne, že to byl proklik placený. A tak se Vám v přehledech objeví nová návštěvnost ze “seznam / organic”, zatímco jste si ve skutečnosti proklik zaplatili.

Je potřeba značkovat. Kamkoliv zadáváte svůj odkaz, nebojte se k němu přiřadit značku.

Je ale potřeba značkovat správně. Aby to totiž nebylo příliš jednoduché, pokud inzerujete na Googlu, který je zároveň autorem Analytics, můžete si vybrat, jestli si odkazy chcete dál značkovat sami, nebo necháte na obou službách Googlu, aby se mezi sebou domluvily samy (tzv. automatické značkování). Pokud ale zapnete automatické značkování a potom stejně do reklamy umístíte svoje manuální značky, systém dostane dvě různé informace, rezignuje, a zaznamená návštěvu, jako by žádnou informaci vůbec nedostal. A máme tu opět placenou návštěvu, která se ale chybně zaznamenala jako “google / organic”. Na Googlu tak používejte buď automatické značky a v AdWords poté odkazy již neznačkujte, nebo nastavte značkování manuální. Ale nekombinujte oba způsoby.

Asi není potřeba zmiňovat, že automatické značkování funguje pouze mezi službami Google a vztahuje se pouze pro reklamu AdWords. Pokud inzerujete jinde (SKlik, eTartget, banner na kamarádových stránkách...) je potřeba v každém případě přidat značky ručně.

Pozor na zapomenuté manuální značkování

Pokud spouštíte identickou kampaň na dvou reklamních systémech, může být lákavé vyexportovat například celou AdWords kampaň a během pár minut jí naimprotovat do Skliku. Dávejte ale pozor na značky. Pokud si do Skliku natáhnete odkazy, které jsou označkované jako google / cpc a zapomenete je přepsat, nic Vám již nepomůže a všechna Skliková návštěvnost se bude v Analytics přičítat Googlu (nebo komukoliv, koho značku v kampani zapomenete). A protože v Analytics se vše měří k momentu návštěvy, i když si chybu za pár dní uvědomíte, nebudete schopni zpětně statistiky nijak upravit.

Přesměrování na stránce

Když se prokliknete skrze odkaz, který je označkovaný, uvidíte v adresním řádku kromě domény a názvu stránky také samotné značkovací parametry (většinou utm_neco=hodnota). Pokud na cílové stránce ale používáte přesměrování (například kvůli tomu, aby adresa dobře vypadala, nebo pro směrování starých odkazů), musíte dávat pozor, aby se při přesměrování výslovně přenesly i tyto parametry. Většina způsobů, kteté programátoři používají k přeskoku na jinou stránku, totiž parametry nezachová. Uživatel tedy sice značku na stránku donese, ale než se tato informace dostane k měřícímu kódu Analytics, po cestě se při přesměrování ztratí. Pro Analytics tak návštěva vypadá jako přímý přístup. V praxi pak v přehledu zdroj / médium obvykle uvidíte “(direct) / (none)”, stejně, jako kdyby Váš návštěvník zadal adresu do adresního řádku přímo.

Tuto chybu napravíte dvěma způsoby - buď můžete vytahat za uši svého programátora a donutit ho, aby při přesměrování počítal i s doplňujícími parametry, nebo - pokud máte přístup k editaci samotného odkazu - obejděte přesměrování a odkazujte návštěvy rovnou na koncovou cílovou stránku, na kterou by stejně dopadly po přesměrování.

Odkazy ke studiu

Jak už to v IT bývá, nejlepší mateirály ke studiu jsou v anglickém jazyce. Pokud si chcete nastudovat práci s manuálním značkováním a nevadí vám angličtina, pak doporučuji tyto odkazy:

Přidat komentář

Copyright © 2012 Pepececka.cz | Designed by Free CSS Templates